top of page

İnterkom Sistemleri Nedir? Özellikleri Nelerdir?


İnterkom sistemleri; binaları, apartmanları, villaları veya iş yerlerini daha güvenli hale getirmek için kullanılır. İnterkom sistemleri sayesinde her türlü mülkte hem güvenliği hem de rahatlığı artırmak mümkündür. Bu sistemler, geçmişe dair verileri depolama özelliğine sahiptirler. Bu şekilde uzun zaman sonra bu verilere ulaşım sağlanabilir.

İnterkom sistemi, insanlar arasında iletişimi sağlayan bir cihazdır. Günümüzde, interkomlar, kullanılan bağlantı türüne göre farklılık gösterirler. Bunlar; analog, dijital, IP tabanlı olmak üzere 3 kategoriye ayrılırlar. İnterkom sistemleri her geçen gün yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Günümüzün bu modern sistemi sayesinde ses ve videoyu dijital olarak iletebilir ve alabiliriz.

İnterkom sistemlerini her alanda kullanabilmek mümkün ancak en temel amaç iletişim ve mülk erişimidir. İnterkom sistemi bir mikrofon, bir hoparlör ve bir kamera içerir. Mikrofon, hoparlör ve kamera sayesinde mülke kimin geldiğini görebilir ve kapıyı açmadan kolayca iletişim kurabilirsiniz. Günümüzde İnterkom sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kablosuz, bazıları ise kablolu olacak şekilde kullanım alanlarına göre tasarlanmışlardır.


İnterkom sisteminin faydaları şu şekildedir:

  • Mülkün dış kapısında bulunan kişiyi anlık görebilir ve konuşabilirsiniz.

  • Sahip olduğu özelliklere bağlı olarak site yönetimi, güvenlik görevlileri, market ya da restoran ile görüşme yapabilirsiniz.

  • Mülkteki daireler arasında sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

  • Güvenlik kameralarıyla da bağlantı sağlayıp otopark, oyun parkı gibi alanları da izleyebilirsiniz.

  • Ev sahibi bina kapısını ID kartla ya da şifre ile kapıyı açabilir.

IP İnterkom Sistemleri ve Özellikleri


IP interkom sistemi tamamen IP tabanlıdır. IP İnterkom, analog sistemlerin ihtiyaç duyduğu gibi herhangi bir video dağıtıcı ya da yükseltici ayarına ihtiyaç duymaz. Ip interkom sistemlerinin kurulumu ve bakımı oldukça kolaydır. Binada 1 veya 1000 oda olması herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Video ve ses kalitesi, ağdaki tüm odalar için aynıdır. Videonun çözünürlüğü yüksek ve ses son derece nettir. Burada önemli olan kullanılan kablonun türü ve kalitesidir. IP interkom sistemleri sıradan interkomlara göre daha az kablolama gerektirir. Bu sistemler için CAT5/6 tipi kablo kullanılmaktadır.

IP interkom sisteminde zil paneli, daire içi ünite ve POE dağıtım switchleri vardır. Bunun haricinde başka bir malzemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Daireye gelen tüm çağrılar bina içi monitörlerde kayıt altına alınır. Binadaki tüm daireler birbirini arayabilme özelliğine sahiptir. Bu özellikten faydalanmak istemezseniz yazılım üzerinden bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. IP interkom sistemleri sayesinde anlık fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Evde olmadığınız zaman dahi bu sistem, evinize veya ofisinize gelen kişinin resmini kayıt eder ve çağrılardan da haberdar olmanız için onları da kayıt altına alır.

İki Kablolu Görüntülü İnterkom Sitemleri ve Özellikleri

İki kablolu görüntülü interkom sistemlerinde yalnızca iki kablo bulunmaktadır. Bu kabloların biri güç diğeri ise ses ve görüntü içindir. Gelişmiş kamera ve Güç Hat iletişim (PLC) teknolojisine sahiptirler. Görüntülü interkom sistemleri, apartman diyafon sistemlerinden farklıdır. Bu kameralı sistem, kapıdaki misafirleriniz ile görüntülü iletişim kurmanızı sağlar. Görüntülü interkomlar sayesinde sadece giriş kapısına değil, binanın etrafına yerleştirilmiş olan güvenlik kameralarının görüntülerine de ulaşabilirsiniz.

CAT5 Görüntülü İnterkom Sistemleri ve Özellikleri

Görüntülü interkomlar çoğu zaman giriş kapılarında kullanılırlar. Kamera ve hoparlör, giriş kapısına bağlıdır. Bir buton ile tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Kamera görüntüsünü ev sahibine aktarabilmek için bir monitör vardır. Bu tür bir interkom sistemi, bir kişinin içeri girmesine izin vermeden önce kimliğini doğrulama imkânı sağlar. Görüntülü interkomlar, parazit riskini azaltmak için çoğunlukla kabloludurlar. Kablolu interkom sistemlerinde Cat-5 kablolar kullanılır. Cat-5 kablolar ev kullanıcıları ve profesyonel veri işlemiyle uğraşmayan işletmeler için yeterlidir. Cat-5 kablolar fiyat olarak daha uygundurlar. Cat-5 kablolar 70 metre mesafeye kadar yüksek bir performans sunabilirler eğer bu mesafe artarsa veri iletiminde zayıflık olabilir. Kabloların dışında ekstradan bir materyal bulunmaz bu yüzden Cat-5 kablolar kolaylıkla parazit yapar ve veri aktarımı sırasında olumsuz durumdan etkilenebilirler. Eviniz için ideal olan bu sistem, profesyonel işletmeler için yetersiz kalacaktır.

İnterkom sistemleri, kapı açmanın dışında bizlere birçok hizmet sunar hale geldi. Bina yönetiminde ve güvenlik alanında sesli ve görüntülü iletişimi bir araya getirerek bizlere en güzel hizmetleri sunar oldu.

Teknoline olarak yaptığımız yatırım ve geliştirdiğimiz teknolojiler ile üretiyor ve uyguluyoruz. Ürünlerimiz ile ilgili bilgi ve sipariş için bize ulaşın!댓글


댓글 작성이 차단되었습니다.
bottom of page